Twitter'dan Nasıl Para Kazanılır?

Twitter'dan Nasıl Para Kazanılır?

Twitter, bireylerin veya şirketlerin etraflarında olup bitenlere tepkilerini veya kendilerine özgü fikirlerini kısa mesajlarla yayınladıkları bir alandır. Aktif kullanıcı sayısı her geçen gün artan Twitter, sanatçı, iş adamı, öğrenci veya ev hanımı fark etmeksizin herkesin kullandığı bir sosyal platformdur.

Hatta bir nevi sosyal haber merkezi haline gelen Twitter ile tanınmış kişi ya da şirketler takipçilerine ya da medyaya açıklamalar yapıyor. Aynı şekilde devlet adamları da son dönemde sosyal, siyasi veya bireysel konularda görüşlerini Twitter üzerinden açıklamayı tercih etmektedirler.

Ancak son yıllara baktığımızda Twitter ve benzeri sitelerin sadece bu amaçlarla değil para kazanmak için de kullanıldığı gözden kaçmıyor.

Bu platformdan kazanmak için birkaç seçenek var. Ancak internetteki birçok kazanma girişiminde olduğu gibi Twitter'dan para kazanmak için takipçi sayınızı en üst seviyede tutmanız gerekiyor.

Popüler hesaplara sahip olmak elbette kolay değil ama doğru hamleler ve mantıklı girişimlerle Twitter takipçi sayınızı arttırabilirsiniz. Her zaman olduğu gibi, önce kayıt olmalısınız. Bir sonraki adımda bu platformun her detayını iyi öğrenmeli ve sürekli aktif olmalısınız.

Tüm bunların dışında elbette asıl olan takipçi sayısıdır. Twitter ile para kazanmak isteyen kişilerin takipçi sayılarına göre reklam verecek kişi ya da şirketler esas alınmaktadır. Bu işin kilit noktası tamamen takipçi kazanmak olduğu için kesinlikle üzerinde durulması gereken konu bu.

1. Satış Ortaklığı

Twitter para kazanma teknikleri arasında en verimli olan sistem satış ortaklığıdır. Affiliate sitelerine dahil olarak dilediğiniz ürünün satışına ortak olabilir, ürünleri referans linkiniz ile paylaşabilir ve satışına aracılık edebilirsiniz. Ne kadar kazanacağınız tamamen reklam gücünüze ve aracılık ettiğiniz ürünlere bağlıdır. Örneğin ürün başına %50 kâr anlaşması yaptıysanız satmış olduğunuz 130 TL'lik üründen payınız 65 TL olacaktır.

2. Reklam Tweet’leri Atarak

Geniş bir kitleye hitap eden aktif bir Twitter hesabı ile reklam verebilir ve önemli gelirler elde edebilirsiniz. Örneğin, şirketler size reklam metni sağlayabilir ve bir ücret karşılığında bunu Tweetlemenizi isteyebilir. Bu sayede reklam gücünüzü kullanmak isteyen birçok kişi ve kurum olacaktır.

3. Sponsor Alarak

Şirketler, ürünlerini tanıtmak için takipçilerini zirveye çıkaran hesaplara sponsor olabilir. Bunun için özellikle Twitter'ı tercih eden büyük firmalar markayı ön plana çıkarmak için ciddi bir bedel ödemekten çekinmiyorlar. Ünlülerin paylaştığı fotoğraflara ürünlerine yer vermek için küçük bir servet ödeyen şirketler var. Aslında sponsorluk sadece ünlüler için bir kazanma fikri değildir. Sahip olduğunuz Twitter hesabının yeterli takipçisi varsa mutlaka sponsor olmak isteyen markalar olacaktır.

4. Firmalara Ait Ürünleri Satarak

Herhangi bir markanın reklamını yaparak Twitter'dan para kazanmak mümkündür. Satılan ürün başına hesaplanan ücretler takipçi sayısına göre değişiklik göstermektedir. Bu tür girişimler için internet reklamcılığı hakkında araştırma yapmalı ve pazarlama tekniklerini en iyi şekilde uygulamalısınız.

5. Kendi yaptığınız el işlerini satarak

Ev hanımlarının üzerinde durduğu konulardan biri de kendi ürünlerini satmaktır. Örneğin lezzetli kurabiyeler yaparak özel günler için veya catering firmalarından toplu siparişler alabilirsiniz. Bunun için "#cookies" gibi etiketleri kullanarak çok daha fazla müşteri bulabilirsiniz. Bunun dışında el işi, örgü bebek ya da ilginç şapkalar yaparak aile bütçenize katkıda bulunmak olağandır.